Przetłumacz
Hangar Aeroklub Świdnik
Samolot Aeroklub Świdnik
Zmarł Ryszard Kasperek
czwartek, 03 maja 2018 10:24

Ryszard Kasperek nie żyje. Ta wiadomość otrzymana 2 maja 2018 r. ścięła nas z nóg. 17 maja skończyłby 87 lat. Faktycznie, powszechnie szanowany  lubiany nasz klubowy kolega, pilot instruktor, senior rodu słynnych świdnickich lotników, ostatnio źle się czuł. Po odejściu najbliższych członków rodziny mieszkał sam i powoli gasł. Chorował i jak mówił tylko co tydzień jeździł na cmentarz. Ale był jeszcze na marcowym zebraniu KSL. W klubie działał od początku, był w zarządzie koła, przez kilka kadencji pełnił funkcję wiceprezesa.

Lotnictwu podporządkował całe swoje życie. Pracę zawodową rozpoczynał w lubelskim oddziale Ligi Lotniczej, od 1954 roku pracował jako instruktor w świdnickim aeroklubie a od 1961 r. starszy kontroler w WSK.  Był też prekursorem śmigłowcowych usług agrolotniczych i ppoż. za granicami kraju. Jako pierwszy Polak poleciał na Mi-2 do gaszenia pożarów w Hiszpanii. Latał też na śmigłowcu Sokół i organizował usługi Agro na całym niemal świecie  także w Czechosłowacji, Portugalii, Libii, Egipcie, Nigerii, Kamerunie i Sudanie.

Zaszczepił miłością do lotnictwa wielu pilotów z późniejszym asem akrobacji młodszym bratem Stanisławem i  synem Januszem wielokrotnym Mistrzem Świata. Z maestrią szkolił pilotów szybowcowych, samolotowych i śmigłowcowych. Czytelnicy Skrzydlatej Polski  uznali Go w 1998 r. za najlepszego instruktora śmigłowcowego w kraju. Sam też latał sportowo. Zwyciężał w samolotowych mistrzostwach i zawodach rajdowo-nawigacyjnych, był świetnym pilotem akrobacyjnym. Widowiskowe ale i niebezpieczne lustrzanki wykonywane z bratem 300 m nad ziemią  były prawdziwym przebojem pokazów. W 1980 r. otrzymał tytuł Mistrza Sportu.

Po przejściu na emeryturę w 1996 roku nie wycofał się z lotnictwa dalej spotykając się z młodzieżą, działając m. in. w KSL i sędziując na najważniejszych zawodach samolotowych Polsce i za granicą.

Zapamiętamy Cię Rysiu jako, znanego z poczucia humoru człowieka kryształowej uczciwości,  perfekcyjnego pilota wymagającego wiele przede wszystkim od siebie i przyjaznego dla innych. Cześć Twojej Pamięci !


Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek 08.05.2018 o godz. 13:00 w kościele Św. Józefa na Adampolu w Świdniku.

Kondolencje:

"Szanowny Kolego!

Na ręce Kolegi przesyłamy wyrazy współczucia dla rodziny śp. Ryszarda Kasperka oraz wszystkich Jego bliskich przyjaciół, współpracowników i znajomych dla których Jego odejście stało się wielką stratą.

Rysiek był wspaniałym Człowiekiem, wszechstronnym pilotem, doskonałym nauczycielem lotnictwa i szczególnie pilotażu. Stanowił też ważną, chociaż nieformalną Instytucję Lotniczą, o wielkim autorytecie w lotniczym środowisku. Był powszechnie szanowany i lubiany.

Lidia i Andrzej Pazio.

Cześć Jego Pamięci!"

 

Kontakt

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

  • calendar

2011 Aeroklub Świdnik. All rights reserved.
Aeroklub Świdnik